Pispalan karnevaalit 26.5.

- Hirvitalon tapahtumat ja tärkeät päivämäärät
Mikkoli
Viestit: 1628
Liittynyt: 23 Loka 2006, 16:11
Paikkakunta: Nettilä
Viesti:

Pispalan karnevaalit 26.5.

Viesti Kirjoittaja Mikkoli »

Pispalan karnevaalit 26.5.

Tampereen festivaalikesän aloittaa jälleen perinteiset Pispalan karnevaalit lauantaina 26.5. Tapahtumat alkaa klo.11.00 Lasten karnevaaleilla ja jatkuu aina yömyöhään, Vastavirran päätösjameihin saakka. Keskeinen tapahtumapaikka on Pispalan kirjastotalon lähiympäristö.

Tampereen festivaalikesän aloittaa jälleen perinteiset Pispalan karnevaalit lauantaina 26.5. Tapahtumat alkaa klo.11.00 Lasten karnevaaleilla ja jatkuu aina yömyöhään, Vastavirran päätösjameihin saakka. Keskeinen tapahtumapaikka on Pispalan kirjastotalon lähiympäristö.

Pispalassa ensimmäiset ”Pispankatukarnevaalit” pidettiin 25 vuotta sitten, 22.5.1982.

Siitä lähtien karnevaaleja on juhlittu joka vuosi. Aina tapahtumaan on kuulunut karnevaalien keskeiset elementit - musiikki, tanssi, teatteri, naamiot ja kulkueet, myyntikojut ja käsityöt, taide, nauru, sade, tuuli ja välillä railakaskin kemuilu.

Pispalan karnevaalit on alusta lähtien ollut asukkaiden itsensä tekemä ilon, kevään ja ystävien juhla. Ei ohjelma joka tarjotaan valmiina eteen ja sitten kulutetaan. Kaikessa monimuotoisuudessaan ja talkoohengessään tapahtuma on eräs osoitus omatoimisen kaupunginosaperinteen elinvoimasta.

Tämän vuotiset kevätkarnevaalit ovat juhlakarnevaalit. Niimpä Pispalan kirjastotaloa vastapäätä olevalla tapahtumatorilla on pieni juhlahetki. Puhujiksi on kutsuttu kansanedustaja Mikko Alatalo ja apulaispormestari Tarja Jokinen. Lauri Viitaa tulkitsee näyttelijä Ahti Jokinen. Tapahtuma alkaa klo.13.

Päivätapahtumia kokoava keskeinen paikka on kirjastotaloa vastapäätä oleva Hirvitalo ja sen vieressä oleva tapahtumatori/puistotori. Torilla on esiintymislava, kirppis-basaari, soppatykki ja muuta karnevaali- ja taidemeininkiä. Siellä on myös musiikkia, puheita ja runoutta, infopiste ja opasteet Lasten karnevaaleihin, Pispalakävelyyn, karnevaalinäytelmään "Aika matka" yllättävässä paikassa, jalkapallo-otteluun ja aikuisten iltatapahtumiin

Päätapahtumat lauantaina 26.5.2007

11.00 – 13.00 Lasten karnevaalit.
Monipuolista höntsää lapsille. Sähläystä, kilpailuja, musiikkia ja buffetti. Järjestää Ahjolan nuorisotyö, Harjun seurakunnan alueneuvosto, Pispan koulun vanheimpain yhdistys, Pispalan asukasyhdistys ja kirkkoveneporukka.

13.00 – 16.30 Puistotorilla.

Juhlapuheet.
13.00-14.00 kansanedustaja Mikko Alatalo ja apulaispormestari Tarja Jokinen. Juhlaruno: näyttelijä Ahti Jokinen tulkitsee Lauri Viitaa.

Musaa Mäeltä.
14-16.30 Puistotorin lavalle nousevat mm. Celindit, Univelka, Rumba Tre, Micro ja Bone Flesh Dolls.

14.00 – 16.00 Pitkin Poikin Pispalaa.
Opastettu Pispala kävely kulttuurihistoriallisessa maastossa.Lähtö Puistotorilta. Päätepiste Karnevaalinäytelmän esityspaikka

16.00 – 16.30 Karnevaalinäytelmä ”Aika Matka” yllättävässä paikassa.
Opasteet Pispalan kirjastotalolla ja Hirvitalolla.

17.00-18.00 Jalkapallo-ottelu Tahmelan kentällä.
Kujakollit vastaan Pulterrieri.

18.00-22.00 Parkkitanssit Pub Kujakollin edustalla.
Tanssittajina Mikko Alatalo ja hanuristi Jammi Humalamäki, HauliBros, Pauli Hanhiniemi, Naparuuvi ja Rantavahdit.

22.00-02.00 Päätösjamit Vastavirta-klubilla.
Keikalla mm. Goon, Atom Brains plays Roky Erickson, Nostra.
Liput 3 €.Vastavirta-Klubi, Pispalan valtatie 39.

Pispalan karnevaalien järjestäjä: Pispalan kumppanuusyhdistykset.
Yhteyshenkilö: Marita Sandt, marita.sandt(at)gmail.com

Lisätietoa ja päivitetty karnevaaliohjelma Pispalan karnevaalit-verkkosivustolla:
http://www.pispala.fi/karnevaalit/