Main menu:


Ajankohtaista

Uutisarkisto

Katso myös

Näyttelyt Exhibitions 2020


Osa näyttelyistä siirtyy myöhempään ajankohtaan koronaohjeistuksen myötä. Seuraa tiedotusta.

28.2.- 22.3

Henriikka Pöllänen, yläkerta, maalauksia, Ida Rusava, alakerta, litografia

28.3 -26.4.

Antti Makkonen, valokuvia, (siirretty myöhempään ajankohtaan, korona)

2.5.- 31.5.

Ari Liimatainen, maalauksia

13.6.-5.7.

Haan kollektiivi Hannes Aleksi ja Antia Sanchez, Espanja ympäristö- ja veistotaidetta

7.-12.7.

Hanna Lehikoinen, piirustuksia

18.7.-16.8.

Essi Pitkänen, veistoksia ja piirroksia, Vilma Brotherus, valokuvia

17.8.-23.8.

Vadelma ry, Helsinki, ryhmänäyttely

29.8.-20.9.

Maailman tangon nykytaiteen näyttely

21.9.-30.9.

Ana Rita Silva, Portugali

3.10.-1.11.

J.Karelius, itenet.fi/

7.11.-6.12.

Janne Erkkilä, maalauksia

12.12.-31.12.

Stanislav Azarov, Venäjä, Art Brut, grafiikkaa ja maalauksia

Stanislav Azarovin töitä on julkaistu ja esitelty tunnetuissa outsider- näyttelyissä ja julkaisuissa Keski- Euroopassa. Vasta myöhemmin merkittäville taiteenlajia esitteleville keräilijöille selvisi, että Azarovin grafiikan vedossaroja oli myyty tuntemattoman, psykiatrisessa sairaalassa koko elämänsä viettäneen, ja hiljattain kuolleen potilaan teoksina. Mistä tällainen väärinkäsitys juontaa juurensa, ja kuinka työt ovat päässeet välittäjien käsiin, ei ole kuin arvailuja.

Art brut on perinteisesti suosinut marginaalissa elävien ja sieltä aiheita ammentaneiden, itseoppineiden taiteilijoiden töitä.Hirvitalolla joulukuussa nähtävä näyttely esittelee nyt aidon ja varsin elossa olevan Stanislav Azarovin teoksia. Taidokkaita grafiikan sarjoja sekä maalauksia ja piirroksia esittelevä joulukuussa aukeava näyttely Hirvitalolla on läpileikkaus Aidon Azarovin tähänastisesta tuotannosta.

 

Näyttelyt 2019

 

23.3.-14.4.

Hukkaperi- kollektiivi: Perin hukassa; tekstiili, valo, puu- installaatio(alakerta)

 

6.4.-28.4.

Emmu Johansson ja Aino Säävälä: Dual painting- maalauksia (yläkerta)

 

20.4.-12.5.

Laura Lähteenmäki, Pitääkö sillä olla nimeä, piirustuksia: (alakerta)

 

4.5.-26.5.

Saara Mahbouba, Minor Adjustments, sekatekniikka: (yläkerta)

 

20.5.-9.6.

Keskoset kuvataiteilijoiden kutsunäyttely ja tapahtuma talossa ja pihassa

 

15.6.-7.7.

Alisa Volkova, Stories about them. Homeless portraits. maalauksia, installaatio, valokuvia

 

1.-31.7.

COM-POST-MODERN SCULPTURE FOR THE AVANT GARDENERS III
työpaja 1.-6.7. ja veistospuisto 7.-31.7.

Mikko Kallio,
Jonne Kauko,
Johanna Lonka,
Venla Martikainen,
Hannamari Matikainen,
Tiina Poutanen,
Jenni Rutanen,
Sanni Seppä,
Minna Soraluoma,
Valpuri Talvitie
Taina Valkonen
Steve Vanoni
ja Miia Änäkkälä.

 

13.7.-4.8.

THE SIGNS OF THE SKY

Ania PsH
Darya Apahonchich
Jude Cowan Montague
Mariana Barros
Pipoca
Rosa Farber & Linda Laiva
Rosa ter Kuile
Vishnu Vardhani
Yoojin Lee

 

9.8.-29.8.

NEW WORLD SPECTACLE Performanssitapahtuma ja näyttely

PALAVAKAULAINEN KIRAHVI (Viro),
GOGO TRASH / CENTRIFUGA (Berliini),
NOOLEGRUPP (Viro),
Billeneeve (Viro),
Margus Sorge Tiitsmaa (Viro),
Kaarel Kütas (Viro),
Roi Vaara (Suomi),
J. K. Ihalainen (Suomi)
Ville-Karel Viirelaid (Viro)
Philip Luddite (Tanska/Suomi)
Steve Vanoni (Kalifornia)

 

31.8.-22.9.

MAAILMAN TANGON NYKYTAIDEVIIKOT

Ida Sofia Fleming, veistosinstallaatio “Kaikki äitini”
Ninni Luhtasaari, suihkulähdeveistokset

24.9.-30.9.

PYSTYYN KUOLLEET HIPIT

 

5.10.-27.10.

KULTTUURIKOLLEKTIIVI KUKOISTUS

Michela Cicconi,

Petri Haavisto,

JuliaK,

Heikki Korkala,

Aapo Korkeaoja,

Karoliina Korvuo,

Juha Mehtäläinen,

Rosalia Silfer,

Milla Tervakangas,

Hanna Vaskivuo

Mikko Ängeslevä

 

 

2.11.-24.11.

Sanna Huuhka: Kivijalkoja mediainstallaatio

 

30.11.-22.12.

Toomas Kuusing: Common people; maalauksia ja grafiikkaa:

 

 

Näyttelyt 2018:

17.3.-8.4. Maija Saksman ja Seppo Renvall: PAKKAAJAT PAKKAAJAT, POIMINTOJA

14.4.-6.5. Tuomo Vuoteenoma: Purgatori, installaatio

8.-27.5.   Keskoset – luonnostelevan taiteen tapahtuma. Useita taiteilijoita.

2.-24.6.   Veera Salmio ja Arto Lappalainen : Ihmisen luonto, veistoksia

30.6.-8.7. Pystyyn kuolleet hipit: Pystyynkuolleetfestivaalit!

9.7.-22.7.  Vapauden sivuja ja kuvia: zinenäyttely

28.7.-18.8. Lapinlahti- kollektiivi, yhteisnäyttely

25.8.-16.9. Launonen & Kivelä: Dark matter (yläkerta), mediainstallaatio, Jukka Pirinen: Dramaattisia sekvenssejä J-Mollissa(alakerta), kartonkigrafiikka

22.9.-14.10. Ilkka Wahala ja Katariina Stålhammar : Toistoja, installaatio (yläkerta), Petri Puolakka: Rakkauden topografia (alakerta),öljymaalauksia

20.10.-11.11. Johanna Kinanen ja  Monna Laaksonen: Jaettu,  kokeileva media

17.11.- 9.12.  Aura Hakuri ja Kemal Can : Jälki ja c-kasetti (yläkerta),ääniteos, Hans Viebrock: Outoja hedelmiä (alakerta), valokuvia

15.12.-31.12.  Hirvitalo -kollektiivi, yhteisnäyttely

 

Näyttelyt 2017:
18.11.-10.12. Ryhmä Puu: Puu

21.10.-12.11. Ida Sofia Fleming & J-P Köykkä: Sinfonia

23.9.-15.10. Jussi Kivi: Weirdlandia

26.8-17.9.  Jussi Mäkelä: Vähemmäksi kasvamisesta

29.7-20.8. Vesa Tyni, Maiju Ristkari & Nina Suni: Sukupuolena Ihminen / Ilai Lehto: Man Should Be Brave

1.7.-23.7.  Anna Toto/Matveinen &Toûa Eukaryote: Relic Radiation; Filling Dead Space

Jonne Kauko; Hajanainen-Eparpillé / Anna Knappe & Amir Jan; Camp

Minna Koivula 29.4.-21.5.

Mira Heija ja Joanna Lamberg 1.4.-23.4.

Kaisa Kallio: Viimeiseksi 11.3.-26.3.

Laura Puska: Intimacy project- Lähellä, avajaiset la 18.2. klo 18

28.1.- 12.2. POST MORTEM II, Eetu “Severi” Jalasmäen muistonäyttely

 

Näyttelyt 2016:

26.11. -31.12. Risto Puurunen

29.10.-20.11. Linda Mattila

8.10.-25.10 Joanna Lamberg

4.-25.9. Clear cut : Henriikka Pöllänen,  Tero Silver, Matti Vilppula 

6.-28.8. Saara Piispa

8.7.-31.7.  1+1=14 (Peetu Liesinen, Mika Palonen ja Valo Vairio)

12.5-5.6. TAKAMAA / Riikka Keränen & Pauliina Leikas 

23.4.-8.5. Hirvitalo 10v. Pispalan Kulttuuriyhdistys/Pispalan kuvataidekoulu, alakerta Keme Pellicer

2.-20.4. Don’t switch off the lights

Näyttelyt 2015:

Jere Alajeesiö, Janelin Kinnunen, Riikka Korpela, Niko Tahvola

Maailmantango kuvataideviikot 1.9.-30.9.

Kokeellisen elektroniikan seura KOELSE 1.8.-22.8.2015

Suohpanterror 8.7.-29.7.2015 

John & Evelyn Grzinich: Permeate 7.-28.6.2015 

Pispalan lasten ja nuorten kuvataidekoulun näyttely

DXXXA D – Keskimääräinen rakkaus sekä Äänimaisemia 2.4-26.4.15

8.3.-29.3.2015 Lauri Mäkimurto / Venla Roponen 

8.2.-1.3.2015 Route Couture 

Teemu Raudaskoski: CARNAVALITO 14.1.-5.2.2015

2014

14.12.-6.1. Häiriötilat 14.12.2014-6.1.2015

9.11.-30.11alakerta: Tuomas Koskialho, yläkerta: Reetta Partanen & Jukka Isokoski

12.10.-2.11. yläkerta: Tommi Hämäläinen, alakerta: Susanna Salama

3.9.-30.9. Maailmantangon kuvataideviikot: Mirja Kurri ja Päivikki Alaräihä

16.8.-31.8. Tiilikan syndikaatti

26.7.- 10.8. alakerta: Tiina Vanhapelto, yläkerta: Irma Heiskanen & Pirkko Lammenoja

21.6.-12.7. Ritva Larsson: Maalauksia hyvinvointivaltiosta

25.5.-13.6. TreStalkers 

26.4.–18.5. Eeva-Liisa Grönlund  & Hirvitalon historia

29.3.–19.4. J.A. Mäki & Päivi Säävälä

2.3.–23.3. Surulliset tytöt

1.2.–23.2. Lahden taideinstituutti: Katoavan koulun näyttely

5.1.–26.1. Elliina Peltoniemi: Omakuvia (Avajaiset 4.1.)

2013

8.–29.12. H E H – H E H / huumorinäyttely

9.-30.11. Tuija Teiska: I Want to Believe. Avajaiset 8.11.

12.10.-1.11.  Kekri

31.8.-25.9. Luovuuden vapauden ja itseilmaisun puolesta – Kulttuurikeskus Arteles ja sen kansainväliset residenssitaiteilijat

13.7.-4.8. Katja Luoto ja Anne Savitie: Pula-aika

5.-8.7. Anarkistisen Toiminnan Espanjan sisällissotaa käsittelevä näyttely

12.-20.6. Ilman taidetta en voisi elää!

18.5.-9.6. Shanie Mor: Parachutes

18.5.-9.6. Yhteisöpuutarha projektitila

20.4.-12.5. Marjatta Heinonen ja Paul Semenoff: The Birds & The Trees

20.4.-12.5. Kelluva puutarha 2013 -näyttely ja -projektitila Hirvitalolla

23.3.-14.4. Sähkötön galleria: Ines Quêrido, Mari Paikkari, Tuomas Koskialho

 2012

10.11.-2.12. Arjen huoneet

13.10.-4.11. Sukellus. Muotoilija Riia Leistin (os. Paasonen) yksityisnäyttely.

13.10.-4.11. Konstantina Achilleosin näyttely Reitti Hirvitalon puutarhassa

15.9.-7.10. Emanuele R. Meschini & Paolo Baraldi: Economics Department. Communication Breakdown.

21.8.-9.9. Irinja Teikari: Olemassaolon harjoitus & Hans-Peter Schütt: Oodi yksinäisen valaan taajuudelleAvajaiset 19.8.

21.7.-12.8. Art Cannibals

24.6.-15.7. Exarchia – Ateenalaisen anarkismin aikaansaannos

26.5.-17.6. Rajaton Leikki – Ilmiötaidenäyttely

28.4.-20.5. Perfo Fartistsuva: The Other in the Space of An-Other 28.4.-15.5. & Darko Aleksovski: Inbox 1 28.4.-20.5.

1.4.-22.4. Jodie Baltazar & Sanna Konola: Open Craft Workshop. Avajaiset 31.3. ja 7.4.

17.3.-3.4. T.E.H.D.A.S. ja Hirvitalo esittävät: ISSUE – Open Demonstration Forum

3.-25.3.
Annika Rantola: Sisäinen intiaani ja Ikuko Ishidan näyttely Turkin maanjäristyksestä

2011

3.-27.12. Perttu Koppinen

28.9.-12.10. Hirvitalon Antimateria yhteisnäyttely Tullintorilla

3.9.-1.10. Emma Keiu: Se minkä ihmismieli keksi kerta, se mielessä siis olemassa on – ystäviä mielikuvituksesta ja R. R. Jensen: Exhibition No. 2

10.-28.8. Paula Ervamaa & Miia Änäkkälä: Out of the Mouths of Babes

3.-24.7. Musta Pispala -taidenäyttely

29.5.-19.6. Anna-Liisa Kankaanmäen ja Katariina Katlan Itsesensuuri -taidenäyttely. Avajaiset 28.5.

20.5.-22.5. Ilo – Hirvitalolaisten oma näyttely

24.4.-15.5. Maia Häkli & Mari Sydänmaanlakka: Poisjätetyn puhe

22.3.-17.4. Kulttuurien kahvila

27.2.-13.3. Tara Pattenden: Sässyssä

20.2.-13.3. Kodinelektroniikkaorgiat. Avajaiset 19.2.

4.12.2010-4.1.2011 GLÖMPX – Kolmiulotteisen sarjakuvan näyttely. Avajaiset 3.12.

 2010

9.-31.10. Elina Linna: Stenciled Dreams

24.7.-15.8. Com-Post-Modern Sculpture for the Avant Gardeners -näyttely

8.-29.8. Demoskene

4.-31.7. American Outsider Art and Southern Folk Art -näyttely. Avajaiset 3.7.

6.-27.6. Ihmisen kuva -nukketaidenäyttely (päätöstilaisuus 28.6.)

9.-30.5Krisse Sydän & kump.  sekä Laura Kaselius. Avajaiset 8.5.

10.4.-2.5. Aiko Waegelain: Ihon Värit

11.3.-2.4. JäTeMaSa, installaatioita ja videoita. Avajaiset poikkeuksellisesti 12.3.

14.2.-7.3. Mieletöntä!  – Yhteisötaideprojektin valokuvia

 2009

6.12.2009-3.1.2010 Mikko Lipiäinen: Kuvakatselmuksia vallatuista tiloista

7.-27.11. Re-clip, Anu Valli ja Velijoonas Jokinen

10.-30.10. Anonymous Artists 2009

12.9.-14.10. Totuus – Truth. Avajaiset 11.9.

8.-21.8. Janne Tervakari. Avajaiset 7.8.

4.-26.7. HUVIPUISTO – Pispalan kulttuuriyhdistys ry:n yhteisnäyttely

31.5.–28.6. Kalle Mustonen. Avajaiset 30.5.

3.-24.5. Johanna Vilén sekä Minna Eloranta, Alma Rajala ja Kristiina Wallin. Avajaiset 2.5.

5.-26.4. Venla Martikainen ja Lost Foundation. Avajaiset 4.4.

7.-29.3. Seppo ja Markus Renvall

HUOM! Avajaiset poikkeuksellisesti pe 6.3. Pispala Vilkkari Off -festivaalin yhteydessä.

8.2.-1.3. Marko Kaiponen ja Harri Hykkö. Avajaiset 7.2.

2008

11.-21.12. Pekka Suomäki, Tanel Päll

9.-30.11. Anne Vatén, Karoliina Paappa

12.10.-2.11. Vappu Kantola, Markku Haanpää

7.–28.9. Erkki Pirtola

2.–22.8. Andrew Knox (US)

6.–27.7. Vadelma ry ja Cédric Anglaret (FR)

7.–29.6. HIRVIVAARA – Pispalan kulttuuriyhdistyksen ryhmänäyttely

11.5.-1.6. Ladyfest 2008 – Tuula Alajoki, Anna-Kaisa Laine, Heta Laitakari, Tiitu Takalo

13.4.-4.5. Jyrki Nissinen ja Laura Ruotsalainen

16.3.-6.4. Leena Pukki ja TTVO.n 1. vuosikurssin kuvataideopiskelijoiden ryhmänäyttely

2007

2.12.-20.12. Amanda Vähämäki, Michelangelo Setola (ITA) ja Johanna Nevalainen

4.11.-25.11. Sanna Hukkanen, Sunday Ngakama (Tansania) ja Jonne Kauko

7.10.-28.10. Tommi Taipale ja Johanna Pulkkila

9.9.-30.9. Saara Piispa ja Risto Kajo

29.7.-19.8. Andrius Seliuta(LT), Andrius Gailiunas(LT), Egle Nezinskaite(LT) ja Gitan Balzekaite(LT)

1.7.-22.7. Sarianna Tamminen ja Olga Palomäki

27.5.-17.6. Gratis Georgin (AUT) kuratoima Wienin Taideakatemian opiskelijoiden ryhmänäyttely

29.4.-20.5 Susanna Manner, Sonja Vectomov (CZ) ja Mark Divo (LUX)

31.3-22.4. Johanna Lemettinen ja Timo Saarelma

3.3.-25.3. Hanneriina Moisseinen

3.-25.2. Juhana Moisander

10.-28.1. Luonnoksia, hahmotelmia, herkkuja ja muita unelmia

2006

1.–29.12. J.Karelius

21.–29.10. Gesine Kikol (GER)

21.9.–17.10. Tuula Aho

18.8. ‐ to 7.9. Gøril Wallin (NOR) ja Jaakko Ruuska

28.7.‐16.8. Jyri Pitkänen ja Duuserit

11.–25.7. Pietu Tamminen ja Tea-Mari Brax

26.6.‐7.7. Majoja ja vaihtoehtoisia asumuksia, Hanneriina Moisseinen, Henna Joronen ja Pia Sirén, osa Maja -työpajaa

17.6.–6.7. Ainomaria Säävälä ja Ida Kirkkopelto

26.5.-16.6. Teemu Raudaskoski ja Jere-Ensio Seppänen

21.–23.4. Saara Piispa, Teemu Takatalo, Mikko Lipiäinen, Valpuri Talvitie, Steve Pedersen, Joona Ruusuvuori, J.K.Ihalainen, Heikki Tuorila sekä Simo ja Kusti duo